کد خبر: 71251 | زمان مخابره: ۱۷:۵۹:۱۵ - سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 54 بازدید | |

کار اصلیِ پیشگیری از حاشیه نشینی در حریم شهرها ، برعهده شهرداری است

علی بابایی سرپرست فرمانداری کرمان در جلسه بررسی مسائل و مشکلات حاشیه نشینی شهرستان با ابراز اینکه اصل کار مقابله و پیشگیری از توسعه حاشیه نشینی در حریم شهرها برعهده شهرداری است گفت : اگر هر دستگاهی که در این زمینه بخشی از مسئولیت را برعهده دارد کار خود را به درستی انجام دهد مشکلی به نام حاشیه نشینی نخواهیم داشت .

به گزارش نشانه نیوز، سرپرست فرمانداری کرمان با ابراز این مطلب که دولت برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان اقدامات موثری انجام داده اظهار داشت : مهاجرت روستائیان به شهرها پدیده حاشیه نشینی را به دنبال خواهد داشت در حالی که دولت با صرف هزینه های زیاد و ارائه خدمات اساسی و زیربنایی شرایط مناسبی برای ماندگاری روستائیان فراهم است.

بابایی با بیان اینکه عوامل زیادی دست به دست هم داده اند که ما شاهد ایجاد حاشیه نشینی در شهرها باشیم گفت : مهمترین عوامل ایجاد حاشیه نشینی باید احصاء و چاره نشینی شود دستگاه های خدمات رسانِ آب و برق و گاز نقش مهمی در جلوگیری از حاشیه نشینی دارند که با عدم ارائه خدمات از طرف این ادارات این امر شدنی است.

وی با تاکید براین امر که هدف از ایجاد این جلسات جلوگیری از حاشیه نشینی و پیامدهای ناشی از آن می باشد اظهار داشت : با وجود تلاشهای زیادی که صورت می پذیرد ساخت و سازهای غیرمجاز به صورت شبانه انجام می شود اگر هزینه ساخت و ساز غیرمجاز افزایش یابد می تواند به صورت عاملی بازدارنده محسوب شود.

رئیس کارگروه حاشیه نشینی شهرستان ضمن تاکید به این موضوع که برغم کمبود امکانات و منابع مالی ، مسئولین امر باید با جدیت این مسائل را دنبال کنند گفت : باید خدمات زیربنایی تنها به ساخت و سازهایی ارائه شود که در محدوده طرح هادی انجام شده و خارج از طرح به هیچ وجه خدمات دهی انجام نگیرد در داخل روستاها نیز خدمات دهی بایستی با تائید دهیاران صورت پذیرد.

در ادامه سلاجقه معاون برنامه ریزی فرمانداری با اشاره به اینکه در بحث ساخت و ساز غیرمجاز دو مقوله مطرح است یکی ساخت و سازهایی که در گذشته انجام شده اند و دیگری ساخت و سازهایی که در حال حاضر و شبانه انجام می شوند گفت : در حال حاضر بحث پیشگیری از توسعه ی حاشیه نشینی برای ما ازاولویت بیشتری برخوردار است.

وی اضافه نمود : ادارات شهرداری ، منابع طبیعی ، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی در زمینه مقابله با حاشیه نشینی مسئولیت اصلی را برعهده دارند.

محمدرضاخانی معاون شهردار کرمان نیز ضمن ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در زمینه جلوگیری از حاشیه نشینی اذعان داشت : از دی ماه ۹۴ تا کنون باکمک نیروی انتظامی ۳۷۰ هکتار رفع تصرف داشته ایم که ۳۴ هکتار آن مربوط به سال جاریست.

وی مشکل اصلی شهرداری در امر مقابله با حاشیه نشینی را ساخت و سازهای غیرمجاز شبانه عنوان کرد و افزود : برخی افراد با بکارگیری تعداد زیادی کارگر به صورت شبانه اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز می نمایند همچنین وجود زمین خوارانی که یک قطعه زمین را چندین دست به فروش می رسانند نیز مشکل بزرگ دیگری است که کار مقابله را سخت  تر می کند.ارسال نظر


آخرین خبرها