کد خبر: 71284 | زمان مخابره: ۱۰:۰۶:۳۱ - چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 56 بازدید | |

قاتل مسلح جوان جیرفتی دستگیر شد/ ریشه یابی دلایل وقوع قتل

 فرمانده انتظامی شهرستان جیرفت از دستگیری قاتل جوان ۲۳ ساله جیرفتی در شهرستان قرچک خبر داد.

به گزارش نشانه نیوز، سرهنگ ماشاالله ملائی  اظهار کرد: ساعت ۱۲ و ۵۴ دقیقه روز یکشنبه هفتم خردادماه امسال خبری مبنی بر وقوع قتل مسلحانه در منزلی حوالی پل شهید پایداران جیرفت به مرکز فوریتهای پلیسی ۱۱۰ مخابره و بلافاصله تیمی از کارآگاهان پلیس آگاهی به اتفاق بازپرس ویژه قتل در محل وقوع جرم حاضر شد.

وی ادامه داد: در بررسی های های اولیه مشخص شد مرد ۲۳ ساله ای در اثر اختلاف خانوادگی به ضرب گلوله اسلحه جنگی به قتل رسیده که با انجام تحقیقات بیشتر، قاتل شناسایی و دستور قضایی برای دستگیری وی صادر شد.

سرهنگ ملائی تصریح کرد: به لحاظ ایجاد رعب و وحشت در بین اهالی محل و جریحه دارشدن احساسات عمومی ناشی از وقوع این قتل، همان روز محل سکونت قاتل در یکی از شهرستانهای همجوار شناسایی و تیمی از پلیس آگاهی جیرفت برای دستگیری وی اعزام شد.

وی ادامه داد: در بازرسی از محل سکونت قاتل مقادیری مهمات جنگی کشف شد در حالیکه اثری از قاتل نبود ولی پدر قاتل به عنوان محرک این قتل دستگیر شد.

فرمانده انتظامی شهرستان جیرفت تصریح کرد: در حین مراجعت نیروهای پلیس به شهر جیرفت، قاتل با یک دستگاه خودرو پراید در یکی از محورهای مواصلاتی حومه جیرفت مشاهده و مورد تعقیب و گریز قرار گرفت.

سرهنگ ملایی افزود: به علت حفظ جان سرنشینان خودروهای عبوری، عابران پیاده و کارگران شاغل در مزارع اطراف جاده، از هرگونه درگیری مسلحانه پرهیز و سعی شد از سایر روشها برای دستگیری وی اقدام شود ولی نامبرده با رها کردن خودرو در باغات انبوه حومه شهر متواری و نهایتا خودوری او به مقر پلیس دلالت داده شد.

وی تصریح کرد: موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارآگاهان توانمند پلیس آگاهی قرار گرفت و مشخص شد قاتل از استان کرمان خارج شده که در چرخه اطلاعاتی و اقدامات فنی ردپای قاتل در یکی از استانهای شمال غربی کشور شناسایی و با اشرافیت اطلاعاتی نامبرده تحت مراقبت ویژه قرار گرفت تا اینکه مشخص شد محل سکونتش را به شرق تهران (شهرستان قرچک) تغییر داده و در این شهر ساکن شده است.

سرهنگ ملایی اظهار کرد: با همکاری رئیس پلیس آگاهی استان کرمان و با اخذ نیابت قضایی، تیمی زبده از افسران پلیس آگاهی جیرفت به شرق تهران عزیمت و پس از هماهنگی با عوامل انتظامی آن منطقه، موفق شدند  پنج شنبه هفته گذشته (۳۰ شهریورماه) طی یک عملیات غافلگیرانه قاتل را دستگیر که در بازجویی اولیه به بزه انتسابی معترف و جهت سیر مراحل قانونی به مقر پلیس جیرفت دلالت داده شد.

اکثر قتل ها ریشه در خشونت افسار گسیخته دارد

فرمانده انتظامی شهرستان جیرفت در ادامه گفت: در سال های اخیر شاهد وقوع قتل های زیادی در سطح استان بوده ایم که مرتکبان آن به دلایل و انگیزه های گوناگون با استفاده از روش های مختلف این کار را انجام می دهند.

وی نزاع، اختلاف مسائل ناموسی و خانوادگی و سرقت‌ها را دلایل عمده وقوع قتل در ایران دانست و افزود: دلیل افزایش قتل می تواند گسترش خشونت در جامعه باشد و این مساله به شدت در بالا رفتن قتل و سایر جرایم خشن تاثیر می گذارد.

سرهنگ ملایی ادامه داد: البته نباید ارتباط مستقیم قتل با فقر، بیکاری، نابرابری های اجتماعی، اقتصادی، تحصیلات، نقصان و ناکارآمدی جریان جامعه‌پذیری افراد، ضعف در باورها و اعتقادات مذهبی، اختلالات شخصیت، ناکامی و محرومیت فاصله طبقاتی، کمبود درآمد، ناتوانی خانواده‌ها و افراد در تامین معیشت فراموش کرد.

وی گفت: بسیاری از قتل‌هایی که بر اثر نزاع و خشونت اتفاق می افتد با تصمیم آگاهانه و برنامه قبلی نبوده و این فحاشی، عصبانیت و خشونت افسار گسیخته ‌است که منجر به قتل می شود، در بسیاری موارد در قتل های خانوادگی قتل از پیش طراحی شده نیست و قتل با ابزار دم‌دستی انجام می شود که این امر نشان از تشدید نابهنجاری های خانوادگی دارد.

فرمانده انتظامی شهرستان جیرفت یادآور شد: قتل رخدادی در حوزه خشونت است اما خشونت خودش با حلقه‌های مجاور یعنی با مسائل جنسی، فکری، اجتماعی، جمعیت شناسی، فرهنگی و اقتصادی و سیاسی در ارتباط است.ارسال نظر


آخرین خبرها