کد خبر: 71356 | زمان مخابره: ۱۷:۰۷:۳۶ - دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 46 بازدید | |

آیین جوش‌زنی روستای هرمزآباد سابقه ۲۰۰ ساله دارد

دبیر ستاد گرامیداشت سومین سالروز ثبت ملی آیین «جوش‌زنی» هرمزآباد رفسنجان با بیان اینکه این آیین در استان‌های همجوار نیز برگزار می‌شود، گفت: آیین «جوش‌زنی» هرمزآباد رفسنجان با سابقه ۲۰۰ ساله از نیاکان و بزرگان به ثبت ملی رسیده است.

به گزارش نشانه نیوز، ابراهیم رضوی‌مقدم  در سومین سالروز ثبت ملی آیین جوش‌زنی هرمزآباد در گلزار شهدای این روستا با بیان اینکه این آیین در ردیف آثار ناملموس ایران به ثبت رسیده است، اظهار داشت: «جوش‌زنی» برآمدن جوش از دل ما است که عزاداران دست‌ به کمر یکدیگر به نشانه اتحاد حلقه می‌شود و با سینه‌زنی شور، رعب و وحشت را به دل دشمنان امام حسین(ع) می‌اندازند.

وی ادامه داد: این آیین در شهرها و استان‌های همجوار نیز برگزار می‌شود که در هرمزآباد سابقه ۲۰۰ ساله دارد و از نیاکان و بزرگان ما به ارث رسیده و سه سال است که به ثبت ملی رسیده است.

رضوی‌مقدم عنوان کرد: در سال ۹۵ تمبر آیین جوش‌زنی هرمزآباد در اداره پست کرمان به ثبت رسید و سال گذشته مراسم رونمایی از آن انجام شد.

به گزارش فارس، روستای هرمزدآباد با ۲ هزار و ۴۷۰ نفر جمعیت، ۲۴ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

در پایان این مراسم از پیرغلامان مرحوم سیدمحمدتقی خردمند، مرحوم یدالله جباری، مرحوم علیمحمد کاشفی، مرحوم سیداحمد رضایی، مرحوم حسین عبدالهی، غلامرضا حسینی، علی رضوی‌مقدم، عباس عبدالهی، محمد جباری و سیدعبدالعظیم خردمند تقدیر شد.ارسال نظر


آخرین خبرها